Sprawdź, jak obniżyć koszty leasingu na sprzęt medyczny o 15%!
Otrzymaj oferty od specjalistów jak ZdroweFinanse.info nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

ZdroweFinanse.info

Sprawdź, jak obniżyć koszty leasingu na sprzęt medyczny o 15%!

Autor: ZdroweFinanse.info, publikacja: 2012-03-06

Najpierw zastanówmy się, dlaczego warto w ogóle finansować zakup takiego sprzętu przy pomocy leasingu. Ano dlatego, że to się teraz zwyczajnie opłaca. Jeśli zestawisz ze sobą z jednej strony koszty takiego finansowania (czyli ostateczną sumę, jaką musisz zapłacić firmie leasingowej) i po drugiej stronie sumę, jaką otrzymałbyś z inwestycji (choćby na lokatę) kwoty, którą wydałbyś na zakup tego sprzętu za gotówkę, to zobaczysz, że zarobisz więcej na lokacie niż wydasz na sfinansowanie sprzętu poprzez leasing. To oczywiście dotyczy osób, które dysponują gotówką przeznaczoną na inwestycję. Ci, którzy jej jeszcze nie posiadają, nie mają wyboru - żeby zarabiać na swoim, muszą skorzystać z leasingu lub kredytu.

Lekarz i farmaceuta - stabilny i bezpieczny klient

Leasingodawcy chętnie pomagają w rozkręceniu firmy lekarzom i farmaceutom, bo traktują ich jako przedstawicieli zawodu wysokiego zaufania społecznego, a sam biznes medyczny jest dla nich stabilny i bezpieczny, jeśli chodzi o ryzyko finansowe. Drugi powód, dzięki któremu stosunkowo łatwo skorzystać z leasingu, to sam sprzęt medyczny. Jest to bowiem w większości przypadków środek trwały (gdy jego wartość przekracza 3,5 tys. zł) i stanowi zabezpieczenie firmy leasingowej na wypadek niespłacania rat. Biorąc powyższe pod uwagę, procedura ubiegania się o takie finansowanie jest prosta: w wielu firmach wystarczą dokumenty rejestrowe swojej działalności plus ewentualnie PIT za ostatni rok.

Leasing operacyjny czy finansowy?

No dobrze, jeśli już zdecydujesz się na leasing i wyszukasz oferty z tym związanych w Google-u, to zobaczysz, że wiele z nich przygotowana jest specjalnie dla lekarzy. A w nich masz do wyboru: leasing finansowy, operacyjny, a w kilku przypadkach - pożyczkę. Która z nich będzie najlepsza? Jaką opcję wybrać, żeby zapłacić jak najmniej i ograniczyć jednocześnie podatki? Dowiesz się tego wszystkiego z poniższego tekstu, w którym pokażę Ci różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami tego finansowania, a Ty dzięki temu wybierzesz najkorzystniejszy leasing na zakup wymarzonego sprzętu medycznego.

Dlaczego nie leasing operacyjny? Ponieważ jest droższy. Takie urządzenia opodatkowane są VAT-em 8%. Natomiast leasing operacyjny - VAT-em 23%. Czyli firma leasingowa kupuje w Twoim imieniu np. unit stomatologiczny i płaci za niego dostawcy kwotę netto plus VAT (8%). Ale już Tobie leasinguje go (wynajmuje) za tę kwotę netto powiększoną o marżę (swój zarobek) plus VAT (UWAGA: 23%!!!). Ta różnica 15% w Vacie wynika z przepisów podatkowych. Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa (wynajem sprzętu), która opodatkowana jest podstawową stawką VAT-u (23%). Z kolei sprzęt medyczny - preferencyjną stawką (8%). Stąd powstaje ta różnica na Twoją niekorzyść. I nie pomogą tutaj pozostałe zalety leasingu operacyjnego - to, że możesz wszystkie opłaty związane z takim finansowaniem odliczyć od przychodu (wrzucić w koszty), m.in. opłaty wstępne, ratę kapitałową plus odsetki, prowizje, odliczyć VAT (jeśli jesteś VAT-owcem).

Uwaga!

Leasing operacyjny na pewno będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku zakupu samochodu lub innych urządzeń opodatkowanych 23% VAT-em.

Wracając do tematu: co zrobić, żeby zniwelować tę 15% różnicę VAT-u? Skorzystać z leasingu finansowego. Czym on się różni? Przede wszystkim tym, że zachowujesz stawkę preferencyjną w momencie spłacania rat leasingowych. Czyli firma leasingowa wystawia Ci fakturę również z podatkiem VAT 8%. To także wynika z prawa podatkowego. Według niego leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towaru (przekazania towaru), a nie jako usługa. To oznacza, że przedmiot musi być „przekazany” z zachowaniem stawki podatku VAT, przypisanego do danej grupy towarów. W przypadku sprzętu medycznego jest to 8%. Jakie są wady tego rozwiązania finansowego? Takie, że cały VAT od finansowanego przedmiotu (tutaj 8% od kwoty netto) musisz zapłacić niejako z góry - wraz z pierwszą wpłatą leasingu. Na szczęście wiele firm „bierze na siebie” płatność tego VAT-u, rozliczając go później w ratach.

Wadą jest też to, że w leasingu finansowym ovatowane są odsetki. To znaczy dostajesz fakturę na kwotę netto sprzętu plus odsetki i dopiero do tej sumy doliczany jest VAT (8%). Ustawodawca zadbał więc o to, żebyśmy płacili VAT od odsetek (sic!). Na szczęście można go odliczyć lub wrzucić w koszty. A propos kosztów: tutaj również są różnice. Mianowicie w leasingu finansowym możesz odliczyć od przychodu tylko część wydatków: prowizje, marże, część odsetkową; część kapitałowa rozliczana jest przy zastosowaniu amortyzacji.

Inaczej także rozliczą się z Tobą firma leasingowa - w przypadku leasingu operacyjnego - co miesiąc dostajesz fakturę, w której uwzględniona jest częściowa spłata kapitału, część odsetkowa, no i do tego VAT (23%, bo usługa). Jeśli chodzi o leasing finansowy, to fakturę otrzymujesz tylko raz - w momencie przekazywania sprzętu. Później otrzymujesz tylko noty odsetkowe, gdzie również masz rozpisane na części: kapitałową, odsetkową i VAT (jeśli go nie zapłaciłeś z góry).

Czy jest to idealne rozwiązanie? No, nie. Dlatego najkorzystniejsza jest pożyczka leasingowa. Cóż to jest? To odpowiedź firm leasingowych na problemy w rozliczeniu VAT-u przy urządzeniach medycznych. Sprawa wygląda tak: firma leasingowa pokrywa koszty zakupu sprzętu, Ty dostajesz fakturę VAT na niego i spłacasz go wraz z odsetkami. Tutaj Ty rozliczasz się z urzędem skarbowym z VAT-u (tzn. odliczasz go sobie) i możesz wrzucić w koszty takie same elementy, jak w przypadku leasingu finansowego. Ten produkt jest najbliższy kredytowi, ale po pierwsze: łatwiej go dostać. Firmy leasingowe zabezpieczają się środkiem trwałym, który finansują (przez okres umowy jest ich własnością). Ich oferta jest więc ściśle powiązana z zakupem danego przedmiotu (finansują tylko fakturę zakupową). Natomiast pożyczone środki od banku - w większości przypadków - można wykorzystać na dowolny cel. To się wiąże z tym, że te szukają zabezpieczenia gdzie indziej (mnożą wymagania, dokumenty lub podwyższają cenę); po drugie: wiesz, ile za tę usługę ostatecznie zapłacisz (leasing). W przypadku banków nie jest to takie jasne, ponieważ oprocentowanie jest zmienne (WIBOR).

Jeśli chcesz zatem ograniczyć koszty finansowania zakupu urządzeń medycznych, nie korzystaj z leasingu operacyjnego. Automatycznie zaoszczędzisz w ten sposób 15%. Lepszy będzie leasing finansowy, a najlepsza pożyczka. Można też rozważyć kredyt firmowy, ale pod warunkiem, że oferta wyjściowa jest naprawdę korzystna, co w przypadku lekarzy zdarza się na szczęście często.

I pamiętaj, że dobra oferta finansowa to jedno, druga strona medalu to konsekwencje podatkowe tej oferty.Opracowano:
Jerzy Kwieciński
ZdroweFinanse.info

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 840 743 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: